Narodowe Czytanie 2022

W tym roku  lekturą wybraną do Narodowego Czytania zostały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Zbiór „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza został wydany 200 lat temu w 1822 roku w Wilnie jako część pierwszego tomu jego „Poezji”. „Ballady…” uważane są za manifest polskiego romantyzmu. Datę ich publikacji przywykło się traktować jako początek tej epoki w polskiej literaturze i sztuce.

Cykl ballad w nowatorski sposób wykorzystuje motywy romantycznej ludowości, obyczaje i wyobrażenia gminu. W ludzką codzienność ingerują siły nadnaturalne czyniąc tajemniczym i niebezpiecznym to, co dotąd było powszechnie znane i oswojone. Ingerencje świata nadziemskiego miewają charakter etyczny, gdzie czyny człowieka wartościują siły nadprzyrodzone.

Wprowadzają one w dramat winy i kary porządek moralny – to częsty motyw u Mickiewicza i innych romantyków. Wymuszają odpowiedzialność za popełnione uczynki, sprawiedliwie sądzą i wymierzają wyroki za zło (m.in. „Lilie”, „Rybka”, „Świtezianka”). Na straży realizacji moralnego ładu w życiu ludzkim stoją często siły przyrody.

W zbiorze znajduje się 14 utworów, kolejno są to: „Pierwiosnek” „Romantyczność” ,”Świteź” , „Świtezianka” , „Rybka”, „Powrót taty”, „Kurhanek Maryli”, „Do przyjaciół” , „To lubię” , „Rękawiczka” , „Pani Twardowska” , „Tukaj, albo Próby przyjaźni”, „Lilie” , „Dudarz”.