Font Size

Profile

Ustawienia strony

Aktualności

TYDZIEŃ PROFILAKTYKI 2022

Spektakl „Na sygnale” dedykowany było młodzieży z klas najstarszych. Tutaj pojawił się temat używania alkoholu i narkotyków przez młodych ludzi. Spektakl przedstawiał sytuację, gdzie młodzież spotyka się na imprezie integracyjnej i gdzie właśnie mieszanka alkoholu i leków prowadzi do tragedii. Młody organizm dziewczyny nie wytrzymuje tej mieszanki i dziewczyna umiera. Aktorzy stawiają pytanie: czy musiało do tego dojść?

Drugi dzień „Tygodnia profilaktyki” w naszej Jedynce to tym razem działania prozdrowotne. Naszym gościem była Pani Agata Wójtowicz, pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krasnymstawie. Pani Agata przeprowadziła w klasach 4 i 5 debatę nt. „Zapobiegamy chorobom dieto zależnym – twój wygląd nie świadczy o tobie”, a w klasach 6 i 7 debatę na temat szkodliwości spożywania napojów energetycznych.

Trzeci dzień rozpoczął się od festiwalu piosenki profilaktycznej „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”. Śpiewać mógł każdy, nie było rywalizacji, zdobytych miejsc tylko dobra zabawa. Zaraz potem dla dziewczynek z klas 5,6 i 7 zorganizowaliśmy spotkanie z panią pielęgniarką „Małe kobietki”. Uczennice miały okazję zapytać o wiele nurtujących je problemów i uzyskać fachową poradę.

Na koniec dnia odbył się spektakl przygotowany przez uczennice klas 6 „Grunt to dobre wychowanie”. Uczniowie obejrzeli pełen humoru występ, w którym dowiedzieli się co znaczy być dobrze wychowanym, przypomnieli sobie „magiczne” słowa: proszę, dziękuję, przepraszam.

Czwartego dnia odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas 6 i 7.  Spotkania pt. „Tolerancja i szacunek to twój wizerunek” oraz „Trening redukcji stresu” dotyczyło trudnych dla uczniów zagadnień. Zadania, które wykonywali uczestnicy miały formę zabaw, ale równocześnie skłaniały do refleksji i wyciągania wniosków o tym, że należy szanować każdego człowieka, bez względu na jego wygląd czy zachowanie. Każdy z nas ma również prawo oczekiwać od innych szacunku i akceptacji. Przejawem ich braku może być agresja, na którą nie wolno się zgadzać, ani być jej sprawcą. Uczniowie temat zajęć potraktowali bardzo poważnie.  Chętnie zabierali głos i włączali do wszystkich zadań.

Warsztaty podobały się uczestnikom. Mamy nadzieję, że nabyta wiedza i umiejętności na długo zostaną w ich pamięci oraz przydadzą się w wielu życiowych sytuacjach.

W piątek 12 grudnia odbył się apel, który był podsumowaniem działań profilaktycznych w „Tygodniu profilaktycznym Tolerancja i szacunek” . Była to również okazja do podsumowania realizacji w naszej szkole ogólnopolskiej kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, którego dokonała uroczyście Pani Alicja Grabiec, przedstawiciel Urzędu Miasta ds. profilaktyki. Finaliści konkursów profilaktycznych w ramach kampanii dostali nagrody ufundowane przez Urząd Miasta Krasnystaw.

Uroczystość była również okazją, aby zainaugurować program prewencyjny „Żyj normalnie” dla klas 5. Przez kolejne miesiące program będzie realizował nasz dzielnicowy, pan Daniel Pluta.   

Jesteś tutaj: Home Aktualności TYDZIEŃ PROFILAKTYKI 2022