Font Size

Profile

Ustawienia strony

Aktualności

Popandemiczny wyjazd integracyjny  Krasnostawskiej Jedynki  

Kolejnym zwiedzanym przez naszych uczniów miejscem o znaczeniu historycznym było "Pole Bitwy na Westerplatte" uznane w 2003 roku za pomnik historii ze względu na heroizm i waleczność żołnierza polskiego w okresie II Wojny Światowej. Dla wszystkich, którym bliska jest idea kultywowania tradycji oraz okazywania patriotyzmu, Westerplatte to nie jest zwykłe pole bitewne ale symbol odwagi, honoru, odpowiedzialności i bohaterstwa, a także bólu, cierpień i zwątpienia. Ważne jest ukazanie młodemu pokoleniu sensu tego wysiłku, by pamięć o wielkim dziele obrońców  Westerplatte nigdy nie zginęła.

Duże zainteresowanie uczniów wzbudziło zwiedzanie morskiej stolicy, miasta wolności i solidarności. Gdańsk to miasto portowe z 1000 letnią tradycją położone  nad Motławą, na której cumują statki turystyczne otoczone kamienicami na nabrzeżu i odbudowanej Wyspie Spichrzów, gdzie można podziwiać jedną z ikon Gdańska zwaną  Żurawiem. Jest on największym średniowiecznym dźwigiem portowym Europy. Ważnym miejscem dla turystów jest Długi Targ, Trakt Królewski, który tworzy kilkadziesiąt, pieczołowicie odbudowanych po wojnie kamienic. Nad Traktem wznosi się wieża Głównego Ratusza, która budzi podziw i zachwyt. Obok można zobaczyć Fontannę Neptuna, Złotą Kamienicę i Dwór Artusa. Niezapomniane wrażenie tworzy ołtarz z bursztynu w Bazylice Św. Brygidy, który jest wyrazem wdzięczności narodu polskiego za odzyskaną wolność i niepodległość.

Program wycieczki obejmował także zwiedzanie jednego z młodszych miast Trójmiasta, którym jest Gdynia. Pasjonaci historycznych wydarzeń mogli zwiedzić  Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum niszczyciela ORP Błyskawica. Dla zainteresowanych wiedzą przyrodniczą zaproponowano zwiedzanie Oceanarium, po czym wszyscy uczestnicy wycieczki odbyli spacer promenadą w pobliżu żaglowca Dar Pomorza.

Ostatnim zwiedzanym miastem Trójmiasta był Sopot, w którym można było zobaczyć najdłuższe drewniane molo Europy, do którego prowadził deptak z charakterystycznym “Krzywym Domem”. Sopot to miasto wypoczynkowe z dużą ilością atrakcji turystycznych, piękną plażą i wspaniałymi widokami na morze.

Kończąc zwiedzanie historycznym uczniowie Jedynki dotarli do Torunia będącego “Perłą Północy”, gdzie  mogli podziwiać Rynek Starego Miasta, Ratusz, zabytkowe kamienice, Dom Kopernika, Krzywą Wieżę, Katedrę, mury obronne, ruiny Zamku Krzyżackiego. Mogli też odwiedzić  miejsce urodzenia wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika oraz posmakować słynnych toruńskich pierników.

Podsumowując integracyjny wyjazd uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Krasnymstawie opiekunowie postanowili wyróżnić niektórych uczestników wycieczki przyznając im różne tytuły min.: osoby pozytywnie zakręconej, odkrywcy, oazy spokoju, odpowiedzialności, pomocnej dłoni etc.

Jesteś tutaj: Home Aktualności Popandemiczny wyjazd integracyjny  Krasnostawskiej Jedynki