Aktualności

III b na wycieczce w Chełmie

20190925 10580825 września 2019 klasa IIIb pojechała na wycieczkę do Chełma. Pierwszym punktem programu była wizyta w Castoramie, w której odbyła się lekcja majsterkowania. Uczniowie otrzymali zestaw w postaci deseczek, młotka, gwoździ z którego mieli za zadanie zrobić pudełko na przybory szkolne. Z zapałem zabrali się do pracy. Po wykonaniu zadania trzeba było ozdobić swoje dzieła. Praca szła bardzo sprawnie. Po ukończeniu wszyscy otrzymali drobne prezenty od Castoramy, a niektórym tak się podobało, iż deklarowali pracownikom, że na pewno w przyszłości będą pracować w takim sklepie.

Następnie udaliśmy się do Podziemi Kredowych – największej atrakcji turystycznej Chełma. Trasa turystyczna ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią Starego Miasta. Na jego szlaku dzieci zobaczyły ekspozycje archeologiczną, górnictwa kredy i historii miasta. Na końcu korytarzy wycieczkowicze spotkali władcę podziemi ducha Bielucha, który okazał się łagodnym dobrodusznym duchem. Ponadto pani przewodnik opowiedziała o początkach wydobycia kredy, które datuje się na XIII wiek. Mieszkańcy kopali ją wprost z piwnic, a następnie sprzedawali do odległych miast Polski. Wykorzystywana była w budownictwie, ceramice i przemyśle farbiarskim. Tunele służyły jako schronienie podczas napadów i wojen. Dziś ze względów bezpieczeństwa kredy nie wydobywa się w tym miejscu, a w kopalni odkrywkowej położonej na obrzeżach Chełma.

Mali turyści zapytali też o nazwę miasta CHEŁM i herb, którym jest biały niedźwiedź. Usłyszeli ciekawą legendę, o tym, że dawno temu na szczycie chełmskiej góry, pod trzema dębami mieszkał potężny niedźwiedź brunatny, który przebywając ciągle w kredowej jaskini nabrał pięknej, białej barwy. Pewnego razu na mieszkańców napadli niespodziewanie najeźdźcy. Gdy obrońcy ulegli, niespodziewanie pojawił się biały niedźwiedź i rozgromił napastników. Od tego wydarzenia mieszkańcy poprzysięgli, że po wieczne czasy czcić będą jego pamięć. Stąd biały niedźwiedź pomiędzy trzema dębami stał się godłem Chełma, miasta położonego na wzgórzu, skąd wzięła się jego nazwa.

To była ciekawa i pouczająca wyprawa.

Jesteś tutaj: Home Aktualności III b na wycieczce w Chełmie