Font Size

Profile

Ustawienia strony
×

Błąd

[SIGPLUS_EXCEPTION_SOURCE] Image source is expected to be a full URL or a path relative to the image base folder specified in the back-end but chełm is neither a URL nor a relative path to an existing file or folder.

Aktualności

III b na wycieczce w Chełmie

Następnie udaliśmy się do Podziemi Kredowych ? największej atrakcji turystycznej Chełma. Trasa turystyczna ma ok. 2 km długości i położona jest pod centralną częścią Starego Miasta. Na jego szlaku dzieci zobaczyły ekspozycje archeologiczną, górnictwa kredy i historii miasta. Na końcu korytarzy wycieczkowicze spotkali władcę podziemi ducha Bielucha, który okazał się łagodnym dobrodusznym duchem. Ponadto pani przewodnik opowiedziała o początkach wydobycia kredy, które datuje się na XIII wiek. Mieszkańcy kopali ją wprost z piwnic, a następnie sprzedawali do odległych miast Polski. Wykorzystywana była w budownictwie, ceramice i przemyśle farbiarskim. Tunele służyły jako schronienie podczas napadów i wojen. Dziś ze względów bezpieczeństwa kredy nie wydobywa się w tym miejscu, a w kopalni odkrywkowej położonej na obrzeżach Chełma.

Mali turyści zapytali też o nazwę miasta CHEŁM i herb, którym jest biały niedźwiedź. Usłyszeli ciekawą legendę, o tym, że dawno temu na szczycie chełmskiej góry, pod trzema dębami mieszkał potężny niedźwiedź brunatny, który przebywając ciągle w kredowej jaskini nabrał pięknej, białej barwy. Pewnego razu na mieszkańców napadli niespodziewanie najeźdźcy. Gdy obrońcy ulegli, niespodziewanie pojawił się biały niedźwiedź i rozgromił napastników. Od tego wydarzenia mieszkańcy poprzysięgli, że po wieczne czasy czcić będą jego pamięć. Stąd biały niedźwiedź pomiędzy trzema dębami stał się godłem Chełma, miasta położonego na wzgórzu, skąd wzięła się jego nazwa.

To była ciekawa i pouczająca wyprawa.

{gallery slideshow=4000}chełm{/gallery}

Jesteś tutaj: Home Aktualności III b na wycieczce w Chełmie